неділя, 22 січня 2017 р.

Декада початкової освіти


Люби, знай, вивчай рідну мову!

Конкурс знавців української мови.
34   класи

Мета: перевірити вміння застосовувати знання, набуті на уроках української мови та читання; дати учням змогу оцінити свої досяг­нення, відчути радість успіху в застосуванні своїх знань; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, пам'ять, пізнавальний інтерес; виховувати інтерес до вивчення рідної мови, почуття колективізму та взаємодопомоги.
                                                          ХІД КОНКУРСУ
І. Організаційна частина.
Учні.
      О мово моя!
О місячне сяйво і спів солов'я.
 Півонії, мальви, жоржини,
Моря бриліантів — це мова моя,
Це мова моєї Вкраїни.
                             (В. Сосюра)
 
      Мова — це глибина тисячоліть. Це найдорожчий скарб, переда­ний нам сотнями попередніх поколінь, злеліяний у пісні, у переказі, у приказці.
        Учитель. Дорогі діти! Шановні гості, батьки, вчителі! Запрошу­ємо вас на конкурс — змагання знавців української мови. Сьогодні змагатимуться дві команди: «Мовознавці» і «Всезнайки». Привітаймо їх оплесками!
             Під музику входять команди. Всі учасники конкурсу мають емб­леми. Капітан «Мовознавців» тримає червоний прапорець, а капітан «Всезнайок» — зелений.
II. Основна частина конкурсу.
 Привітання команд.
Учитель. Прошу, команди, привітайте одна одну..
 
«Мовознавці». Ми команда дуже сильна,
Але перемога нелегко дається.
Хто любить, знає рідну мову,
Тому вона всміхнеться.
 
Наш девіз: «Хто мову шанує свою,
                      Хай той переможе в бою!»

«Всезнайки». Дорогенькі «Мовознавці»,
Щиро вас вітаємо.
Від усього серця
Успіху бажаємо!

Наш девіз: «Мову рідну шануємо
                     До перемоги крокуємо!»

               Команда «Мовознавці» сідає за стіл із червоним прапорцем, а ко­манда «Всезнайки» — за стіл із зеленим прапорцем.

Учитель. Конкурс має 7 турів по 5 запитань. За кожну правильну від­повідь команда отримує 1 бал. Якщо команда готова дати відповідь, то капітан команди піднімає прапорець. Перемагає команда, яка дала відповідь першою. Якщо відповідь неправильна, право дати свою відповідь отримує команда-суперник. Тому не поспішайте, запитання слухайте уважно!

-         Шановні уболівальники! Чи готові ви підтримати свої команди?

-         Просимо учасників гри та уболівальників дотримуватися правил гри.

 Далі вчитель називає членів журі.

      У нас все готове до початку гри, отже, команди, приготуйтеся! Бажаю вам успіхів!
                                    Конкурсні завдання.

          1-й тур «Звуки і букви».
      1.     Скільки букв в українському алфавіті? (33.)
      2.     Яка буква позначає два приголосних звуки? (щ —[ш], [ч].)
     3.   Яка буква не позначає звука? (М'який знак.)
      4.     Скільки голосних звуків в українській мові? (6[а], [о], [у], [и],  [і], [е].)
     5.   Скільки букв і звуків у слові їжак? (4 букви, 5 звуків.)

           2-й тур «Слово і речення».
      1.     Які є види речень за метою висловлювання? (Розповідні, питальні, спонукальні.)
      2.     Що є граматичною основою речення? (Підмет і присудок.)
     3.   Які слова називаються антонімами? (Слова, які мають проти­лежне значення.)
      4.     Що називають коренем слова? (Спільну частину споріднених слів.)
     5.   Які є члени речення? (Головні і другорядні.)

           3-й тур «Частини мови».
     1.     Яка частина мови означає назву предмета? (Іменник.)
    2.   Що означає дієслово? (Дію предмета.)
    3.   На які питання відповідає прикметник? (Який? Яка? Яке? Які?)
4.  Якою частиною мови є слово сім? (Числівником.)
5.  Яку роль у мовленні виконують сполучники? (З'єднують однорідні члени речення та частини складного речення.)

             4-й тур «Конкурс  капітанів».
     1.     Що називають безсмертним скарбом народу? (Рідну мову.)
    2.   Що таке текст? (Зв 'язані за змістом речення.)
    3.   Як виділяють на письмі звертання? (Комою або знаком оклику.)
    4.   3 яких частин може складатися основа слова? (Кореня, префікса, суфікса)
     5.     Чи можна з кози зробити козака? (коза + к = козак.)
5-й тур «Поетична скарбниця».
— Назвіть авторів уривків віршів.

        Тече вода з-під явора                   • Дрімають села. Ясно ще.
Яром на долину.                                        Осіннє сонце сяє,
Пишається над водою                    Та холодом осіннім вже
Червона калина...                                      В повітрі повіває...
                   (Тарас Шевченко.)                                                     (Іван Франка.)

        ...Світає,                                          • Висне небо синє,
Край неба палає,                            Синє, та не те;
Соловейко в темнім гаї                             Світить, та не гріє
Сонце зустрічає...                                      Сонце золоте...
                    (Тарас Шевченко.)                              (Леся Українка.)

         6-й тур «Літературна вікторина».
1.   Кого з українських поетів називають Кобзарем? (Т. Г. Шевченка.)
2.   Коли і де народився Тарас Шевченко? (9 березня 1814року в селі Моринцях на Черкащині.)
3.  Хто автор казки «Лис Микита»? (Іван Франко.)
4.  Яке справжнє ім'я Лесі Українки? (Лариса Петрівна Косач-Квітка.)
5.  Хто автор оповідань «Бабусині руки», «Який слід повинна залишити людина на землі?», «Безрідний дятел», «Сергійкова квітка»?
                                           (Василь Сухомлинський.)
7-й тур «Ерудити».
     1.      Як закінчується прислів'я «Слово не горобець, ...» («...вилетить — не впіймаєш».
    2.   Як за допомогою трьох букв записати вислів «Мерзла вода»? (Лід.)
     3.     Відгадайте ребус: р 1 а. (Родина.)  
     4.     Яке слово заховалось у слові корисний? (Рис.)
     5.     Що потрібно зробити, щоб майка злетіла? (Майка — чайка.)
III. Заключна частина конкурсу.
      Ось і закінчилась наша гра. Тепер, журі, за вами слово, Хоч грали тут усі чудово!
                   Журі підбиває підсумки турів, визначає команду-переможницю. Пе­реможці отримують грамоту «Кращі знавці української мови», друга команда — грамоту «Активні учасники мовного конкурсу».
      Сьогодні ми з вами ще раз доторкнулись до невичерпної скарб­ниці нашої рідної мови. Учасники гри показали хороші знання з україн­ської мови та читання, проявили творчість, кмітливість, винахідливість. Мені дуже хотілося б, щоб любов до рідної мови, бажання краще її знати ви пронесли через усе своє життя.
              Ростіть справжніми українцями — з гарячими серцями, розумними головами, чистими помислами. Хай вам щастить!.

Українська казка кличе в гості нас


Подорож сторінками улюблених казок
Мета: розширити знання дітей про українські народні та літератур­ні казки;
розвивати зв'язне мовлення, мислення, пізнавальні інтереси учнів; виховувати
любов до народної творчості, пробуджувати бажання читати та знати більше казок.
Обладнання: ілюстрації до казок, кросворд «Казка», маски звірів і костюми
казкових героїв, план казкової подорожі, виставка учнівських робіт «Сторінками українських казок».

Плакати з написами:
 Казка — наче той горіх.
 Ти попробуй розкуси —
 Знайдеш стільки в нім краси,
 Стільки мудрої поради,
Стільки вигадки і правди!
                            (Валентин Бичко)

        Заглядає в шибку казка сивими очима,
  Материнська добра ласка
  В неї за плечима.
                        (Василь Симоненко)

                                       ХІД ЗАХОДУ

І. Організаційна частина.
  Сьогодні я запрошую вас у подорож до чарівної країни, назву
якої ви прочитаєте, розв'язавши цей кросворд.
 


1
 
 
 
 
 
 
 
 
К
 
 
2
 
 
 
 
 
А
 
 
3
 
3
 
 
4
 
 
 
 
 
К
 
 
5
 
 
 
А
 
 
 
 
 

1.                Ім'я героя чарівної казки, що народився з горошини. (Котигорошка.)
2.                Хто з'їв колобка? (Лисичка.)
3.                Казкова героїня, яка мала семеро діток. (Коза.)
4.                Ім'я хлопчика, якого врятували від Баби-Яги гуси. (Телесик.)
5.      Хто біг, хвостиком зачепив і розбив яєчко? (Мишка.)

      Учні читають слово, що утворилося у виділених клітинках.

— Так, правильно. Ця чарівна країна — казка.

           Саме казки є невичерпним джерелом народної мудрості, творчості і фантазії. У своїй торбині казка несе вічні істини, загальнолюдські цінності, тому на неї не впливає час. Казка може багато чого навчи­ти — у  ній закладено життєвий досвід багатьох поколінь. У ній завжди добро, мудрість, краса, любов, справедливість перемагають зло — вона завжди має щасливе закінчення. У казці фантастичне, уявне оживає, сприймається як реальне, тому вона дивує, зачаровує, вабить нас до себе протягом усього життя. А чи любите ви казки?

Учні.
      Казка — вигадка, та в ній —
В шкаралупі золотій —
Зерня сховане смачне.
Хто дістане, той почне
Думу думать про життя,
Збудить в серці почуття,
Мов торкнеться до вогню, —
Вийде сміло на борню
За добро і проти зла!
В казці — сила немала...
                                           (В. Бичко)
 
      Всі ми любимо казки,
З вами в них ми побуваємо
І загадки відгадаємо.
Казки діти нам покажуть,
Про героїв їх розкажуть.
      Казок країна чарівна
У гості нас чека вона,
Отож, часу не гайте.
У подорож рушайте.
 
    II.   Основна частина
 
1-ша зупинка «Казкова вікторина».
1.  Хто є творцем народних казок? (Народ.)
2.  Як розпочинаються і закінчуються казки? (Жили собі..., жили колись..., живуть і нині...; стали вони жити-поживати і добра на­живати, тут і казочці кінець, а хто слухав молодець...)
3. На які групи поділяються народні казки? (Казки про тварин, по­бутові та чарівні казки.)
4.   Хто більше назве українських народних казок? («Колобок», «Вовк та козенята», «Рукавичка», «Лисичка та журавель», «Коло­сок», «Кирило Кожум 'яка», «Кривенька качечка», «Кобиляча голова», «Мудра дівчина»...)
5.  Які казки називають літературними, або авторськими? (Казки, які мають автора.)
6.  Казки яких українських авторів ви знаєте? (І. Франка «Фарбований лис», Н. Забіла «Вовк і козлята», М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку», Леся Українка «Біда навчить», В. Сухомлинський «Співуча пір "іна», В. Скомаровський «Чому в морі вода солона».)
7.  Що схвалюється, а що засуджується у казках?
8.  Чому ви любите читати казки?
Діти дають відповіді на запитання, доводять свої твердження.

      2-га зупинка «Упізнай казку».
Учитель читає уривки з казок, а діти відгадують їх назви.
1.      — Круть, Верть, — покликав півник, — глядіть, що я знайшов!..
                                                                                  («Колосок».)
2. ...Журавель до кашки — стукав, стукав дзьобом по тарілці — нічого не вхопить. А Лисичка як узялася до страви...                        («Лисичка та журавель».)
3. — Гу-гу-гу! Як вас багато! А я ведмідь-набрідь. Пустіть і мене!..     («Рукавичка».)
4. — Ой ви, діточки, козеняточка!
        Відімкнітеся, відчинітеся!
        Ваша мати прийшла,
        Молока принесла...                     («Вовк та козенята».)
5.      — Діду, навіщо ти ножа гостриш?
               Щоб з тебе шкіру зняти та кожуха пошити...          («Солом 'яний бичок».)
6.      — Чого ви, тату, зажурилися? Що пан казав?
               Та тут, дочко, таку пан загадку загадав, що я й не надумаю, що воно й є... («Мудра дівчина».)
7. — Давайте ж, — каже, — мені дванадцять бочок смоли і дванад­цять возів конопель!
            Обмотавсь коноплями, обсмолився смолою добре, взяв булаву таку, що, може, в ній пудів десять, та й пішов до змія...               («Кирило Кожум 'яка».)
8.   — Я довіку жила б у вас, якби ви не спалили мого гніздечка та не  підглядали за
      мною, а тепер, — каже, — не хочу!..                («Кривенька качечка».)
9.      — Дівко, дівко, одчини!
                Вона й одчинила.
           Дівко, дівко, пересади через поріг!
               Вона й пересадила…               («Кобиляча голова».)
10.    — Кізонько моя люба,
                Кізонько моя мила,
               Чи ти пила, чи ти їла?..            («Коза-дереза».)

                           3-тя зупинка «Казковий аукціон».
             Учитель показує предмет, а діти повинні сказати, з якої він казки.
1.  Яйце. («Курочка Ряба».)
2.  Колосок. («Колосок», «Легкий хліб».)
3.  Рукавиця. («Рукавичка».)
4.  Пір'я. («Кривенька качечка».)
5.  Глечик і тарілка. («Лисичка та журавель».)
6.  Горошина. («Котигорошко».)
7.  Булава. («Кирило Кожум 'яка».)
8.  Солома. («Солом 'яний бичок)
                           4-та зупинка «Казковий герой».
 Діти називають казкового героя.
1.  Герой казки, що мочив і виробляв одразу 12 шкір. (Кирило Кожум 'яка.)
2.  Хто знайшов рукавичку? (Мишка.)
3.  Від діда і баби втік він із хати. (Колобок.)
4.  Хто посадив ріпку? (Дід.)
5.   З ким пішов битися Кирило Кожум'яка? (Зі змієм.)
6.  Який казковий герой перехитрив лисичку? (їжак.)
7. Хто виломив ніжку в лужку і не зміг полетіти зі своїм табуночком? (Кривенька качечка.)
8. Для якого казкового героя дід зробив човника і весельце? (Для Івасика- Телесика.)
9. Хто відгадав усі загадки пана? (Мудра дівчина.)
10.    Який казковий герой вимушений був заховатись у бочку з фарбою? 
                                                                                  (Фарбований Лис.)
            5-та зупинка «Порахуємо разом».
— Хто швидше назве кількість казкових героїв?
1.  Скільки козенят у кози з казки «Вовк та семеро козенят»? (Семеро.)
2.  Скільки звірів обрало собі за житло дідову рукавичку із казки «Рука­вичка»? (Семеро —мишка, жабка, зайчик, лисичка, вовк, кабан, ведмідь.)
3.  Скільки мишенят жило з півником у казці «Колосок»? Назвіть їх. (Двоє — Круть і Верть.)
4.  Скільки казкових героїв витягувало ріпку? (Шестеро — дід Андрушка, баба Марушка, дочка Мінка, собака Фінка, киця Варварка, мишка Сіроманка.)
5.  Скількох звірів зустрів Колобок у лісі? (Чотирьох— зайчика, вовка, ведмедя, лисицю.)
                   6-та зупинка «Казкова мозаїка».
                     Формуються команди по 4 учні, кожна отримує розрізану на 12 частин ілюстрацію. Діти мають швидко скласти малюнок і на­звати, до якої казки ця ілюстрація.
              7-ма зупинка «Казковий театр».
               До цього конкурсу учні готуються заздалегідь. На святі кожен клас показує свою театральну майстерність, інсценізуючи свою улюблену казку.
                8-ма зупинка «Кінцева»
                Оголошуються підсумки подорожі, визначаються переможці каз­кової вікторини — справжні шанувальники українських казок.
III. Заключна частина
                        От і скінчилась наша подорож казковою країною, але не варто засмучуватись, адже казки й надалі будуть супроводжувати нас у жит­ті. Хай вони стануть для вас невичерпним джерелом добра, мудрості, справедливості.
 
Змагання кмітливих, дотепних, винахідливих
Мовно-літературна гра
 
Мета: підвищити інтерес до уроків української мови та читання; розвивати творчі здібності, активність, мислення, зв'язне мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови, бажання здобувати знання.
Обладнання: емблеми команд, ребуси, кросворд, конверти із завданнями.
 
                                     ХІД ЗМАГАННЯ
I.       Організаційна частина.
Девіз нашої гри:
Розум і фантазію прояви!
 Активним і уважним будь
 І про кмітливість не забудь!
II.      Основна частина.
     У конкурсі беруть участь дві команди: «Сонечко» і «Веселка». Відповіді команд оцінюватиме журі. Найвища оцінка — 5 балів
1-й конкурс «Привітання команд».
Прошу, команди, привітайте одна одну.
     Команда «Сонечко».
Ми — команда «Сонечко».
 Свої знання і вміння
Ми зараз вам покажемо.
А хто із нас сильніший,
Журі про те нам скаже.
Наш девіз: «Хай у кожному серці,
Наче сонячна мрія,
Мова піснею ллється
На добро і надію».
Команда «Веселка».
— Ми суперників вітаємо.
Чи здолаємо вас — не знаємо.
Будемо чесно ми змагатись,
Щоб перемогти й не здаватись!
Наш девіз: «Мово чарівна, звучи і співай,
В небі веселкою ти вигравай!
Україну на весь світ прославляй!»
Капітани команд вручають свої емблеми журі.
 
              2-й конкурс «Розминка».
             Команди почергово відповідають на запитання. Якщо команда не може дати відповідь або відповідь неправильна, відповідає команда суперника, за що отримує додаткові бали.
                  «Сонечко».
1.  Шоста буква алфавіту. (Д.)
2.       Як називаються слова, протилежні за значенням? (Антоніми.)
3.  Скільки відмінків має іменник? (7.)
4.  Якого роду іменник мова? (Жіночого.)
5   Які бувають тексти? (Текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування.)
          «Веселка».
1.   Сьома буква алфавіту. (Е.)
2   Як називаються слова, близькі за значенням? (Синоніми.)
1.  Який відмінок іменника не відповідає на питання? (Кличний.)
4.   Якого роду іменник день? (Чоловічого.)
5.  3 яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка.)
 
3-й конкурс «Конкурс капітанів».
1.  Скільки букв у слові алфавіт? (7 букв.)
2.       Яке слово складається із семи однакових букв? (Сім 'я.)
3.  Які букви не пишуться на початку слова? та и.)
4.  Скільки букв і звуків у слові історія? (7 б., 8 зв.)
5.  Яке слово сховане у слові яблуко? (Лук.)
6. Як записати чотирма буквами вислів «суха трава»? (Сіно.)
 
4-й конкурс «Домашнє завдання».
             Напередодні команди отримують завдання: підготуватися до чи­тання
вірша про мову та інсценувати гумореску. Журі оцінює не лише виразність
читання, а й оригінальність виконання завдань.
 
5-й конкурс «Склади прислів'я».
            Кожна команда отримує конверт із наборам слів, з яких потрібно скласти прислів 'я.
«Сонечко» «Птицю пізнають по пір'ю, а людину по мові».
 «Веселка» — «Слово може врятувати людину, слово може і вбити».
 
Конкурс  для  уболівальників.
           Хто більше назве приспів "їв і приказок про мову, слово, книгу. Командам додають бали, набрані їх уболівальниками під час цього конкурсу.
 
6-й конкурс «Розумники».
1. Розберіть слово за будовою.
«Сонечко» пролісок;  
«Веселка» підводник.
2. Зі складів утворіть слова.
«Сонечко» ря, ки, бу (Буряки.)     
 «Веселка»ву, ка, ни (Кавуни.)
3. Визначте граматичну основу речення.
 «Сонечко» Ми любимо нашу рідну мову.
«Веселка» Мама мені співає колискові пісні.
4. Поділіть слова на склади.
«Сонечко» заметіль;   
«Веселка» ялинка.
 
Конкурс для уболівальників
         На дошці нотний стан, на якому записані ноти: до, ре, мі, фа,соль, ля, сі.
-       Назвіть слова, до складу яких входять назви нот.
 
7  конкурс  «Кмітливі»
1.  Поміняйте місцями літери і утворіть нові слова.
 «Сонечко»  -  курча  (Ручка).
«Веселка»  -  лісок  (Сокіл).
2.  «Сонечко»:
З  Р  -  траву вмиває,
А  з  К    її стинає.      (Роса, коса)
«Веселка»:
З  В    на голові,
А  з  К    росте  у полі.   (Волосся, колосся).
3. Завдання для обох команд. Складіть якнайбільше слів із літер
слова
жайворонок.
            (Жар, ворона, край, нора, кора, рак, ранок, корова, корона, кран,район...)
4. Розв'яжіть ребуси.
«Сонечко»                                          «Веселка»
ві 3 ла (Вітрила.)                                     З зуб (Тризуб.)
7 я (Сім 'я.)                                                  пі 2 л (Підвал.)
 
Конкурс для уболівальників.
            Уболівальники розв 'язують ребуси, намальовані на плакатах.
 
 8-й конкурс    «Цікавий кросворд».
             Команди розв 'язують кросворд, даючи відповіді на запитання по­чергово.
1. Сказане чи зроблене для розваги, сміху. (Жарт.)
2. Невеликий поетичний твір, найчастіше з римуванням рядків. (Вірш.)
3. Стислий умовний опис когось, чогось, за яким треба відгадати, хто це чи що це. (Загадка.)
4. Словесно-музичний твір, що виконується однією особою або хором. (Пісня.)
5. Розповідний народнопоетичний твір про вигадані події та вига­даних осіб,
іноді за участю фантастичних сил. (Казка.)
6. Жартівливий вислів з близьких за звуковим складом і важких для швидкого вимовляння слів. (Скоромовка.)
7. Прозовий художній твір невеликого розміру. (Оповідання.)
8. Стислий влучний повчальний вислів. (Прислів 'я.)
9. Народне сказання про якісь історичні події чи життя людей.
(Легенда.)
 


 

1

 

Р

 

 

 

2

І

 

 

3

 

 

 

д

 

 

 

4

 

 

н

 

 

5

 

 

 

А
 
 
 


 

6

 

 

 

 

м

 

 

 

 

 

 

 

7о

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

В'

 

 

9

 

 

 

 

 

А
 
 
 
III. Заключна частина.
Підбиття підсумків змагання.
      От і закінчилась наша гра. Слово надаємо членам журі.
Журі підводить підсумки конкурсів і гри. Оголошуються переможці.
      Учи, дитино, рідну мову,
Гордися нею і лелій.
А зрадити голубоньку чудову
Ти навіть в думці не посмій.
 Молися нею юними устами —
Вона твоя, як серце і душа.
Вона — від прадіда, від тата і від мами,
Вона Шевченкова, Франкова, Куліша.
 Люби її, як матінку й природу,
Горнись до неї — ти ж бо її син!
Вона — безсмертя рідного народу,
Могутній, вічний України дзвін.
                          (К. Стецька)
 
  Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!
                                                Свято рідної мови
 
Мета: формувати розуміння того, що українська мова — наша жива скарбниця,
без якої не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширити знання про
красу і багатство української мови; виховувати любов і повагу до рідної мови,
почуття національної гідності, бажання вивчати українську мову.
Обладнання: святково прибраний зал, плакати з висловами про рідну мову,
портрет
Т. Г. Шевченка.
                                                       ХІД СВЯТА
Учень.
Добрий день, шановні друзі!
Ми зібрались в тіснім крузі
Слухать диво калинове       
— Рідне українське слово.
Учитель. Дорогі діти! Шановні батьки, гості! Сьогодні ми зібрались з вами на
свято, присвячене рідній мові.
        Щасливі ми, що народилися й живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі — у нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші
батьки — тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. І де б не були ми, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося до сліз, зачувши рідне слово.
Учениця.
Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б'ється, ожива,
Як їх почує!..
Знать, од Бога і голос той, і ті слова
Ідуть між люди!
(Т. Шевченко)
 
Учитель. Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до
 серця — українська.
Учень.
Мова кожного народу
Неповторна і своя.
В ній гримлять громи в негоду,
В тиші — трелі солов'я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять,
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов'їну, барвінкову,
 
Колосисту на віки —
Українську рідну мову
В дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас, —
Бо ж єдина — так як мати, —
Мова в кожного із нас!
(В. Лучук)
 
Пісня «Наша мова» (сл. В. Клеща, муз. М. Ведмедері).
Учитель.     Мова — це глибина тисячоліть. Це найдорожчий скарб, переданий
нам сотнями попередніх поколінь, злеліяний у пісні, у пере­казі, у приказці й казці.
 
Учениця.
Чи не чари й не диво?
Мова — спів, мова — казка.
Все сказати можливо:
Є і гнів, є і ласка.
В мові — воля героїв,
Вияв вільного духу,
Духу нації прояв,
Сила вільного руху.
             (Д. Білоус)
Учитель. Найбільше і найдорожче добро для кожного народу — це його мова, ота
 жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ
складає і своє життя, і свої сподівання, розум, досвід, по­чуття. Так казав про мову
Панас Мирний.
Учитель. «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує
всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного
життя на всій території України», — записано в статті 10 Конституції України.
                Державною мовою розмовляє більшість населення України, нею
на­вчаються у школах, інститутах, видаються закони, пишуться документи. Це
мова радіо, телебачення і преси.
Учень.
В землі віків лежала мова,
І врешті вибилась у світ.
О мова! Ночі колискова!
Прийми мій радісний привіт.
Навік пройшла пора безславна...
Цвіти і сяй, моя державна!
(Олександр Олесь)
 
Учитель. Наша рідна мова стала однією з найрозвиненіших мов світу. Нею
розмовляє близько 50 мільйонів людей не лише в Україні, а й далеко за її межами,
вона є однією з робочих мов ООН.
                Українською мовою створені багатющі скарби усної народної твор­чості, написані художні твори, які сягають світового рівня. А творчість Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка та багатьох інших талановитих письменників і поетів хвилює
серця мільйонів людей у різних куточках нашої планети.
Учениця.
О мово моя!
О місячне сяйво і спів солов'я,
Півонії, мальви, жоржини,
Моря бриліантів — це мова моя,
Це мова моєї Вкраїни.                           
                                  (В. Сосюра)
Звучить пісня «Любіть рідну мову» (сл. Ф. Пантова, муз. М. Ведмедері).
Учитель. Мова! А що таке мова? Народ говорить, що «слово до сло­ва — зложиться мова». «Кожне слово — це ніби діамантова намистинка на величезному разку
нашої пребагатої мови» (І. Цюпа).
Учень.
 Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Ласкава, мамина, єдина —
Щебече соловейком на весь світ.
 Учениця.
Бентежна, ясна, калинова,
Не випита, не вибрана до дна.
Моя українська, святая наша мова
Бринить як бандури струна.           (Н. Рій)
Учень.
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово,
Ти наше диво калинове,
 Кохана українська мова!
(Д. Білоус)
Учитель. Словниковий склад нашої мови перебуває у постійному русі: одні слова народжуються, інші виходять із повсякденного вжитку. Цьому сприяє розвиток
науки, культури, мистецтва, історичні події тощо.
                   Минуло багато тисячоліть, доки українська мова набула системи, чіткості граматичних форм, багатства й різноманітності словникового складу — тих кращих якостей, якими тепер відрізняються найрозвиненіші мови світу.
               Учні читають вірш «Мова» О. Підсухи.
Учень.
 Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс — лісочок, пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак!
І така ж розкішна, і гнучка, як мрія...
Учениця
 Є в ній хурделиця, віхола, завія,
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль...
Та не в тому справа, що така багата.
Помагало слово нам у боротьбі.
Кликало на битву проти супостата,
То звучало сміхом на полях плаката,
І за все це, мово, дякуєм тобі.
Учитель. У  великому мовному запасі вибрати потрібне слово — велике вміння.
Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане й не­тактовне приносить біду.
              Велике діло добре слово! Воно часом дорожче від усього: від ліків, багатства, воно потрібне людині, як хліб і повітря.
             Хай же ваше слово буде чистим і ввічливим, служить тільки добру!
Звучить пісня «Рідне слово» (сл. Б. Чепурка, муз. В. Лепешка).
Учитель. Українська мова — одна з наймелодійніших і найбагатших мов світу. Ось
як про неї сказав О. Гончар: «Віками витворював народ цю мову, витворив її, одну з найбагатших мов слов'янства. Триста тисяч пісень склала Україна цією мовою, в тім числі, явивши пісенні шедеври незрівнянної краси, дала світові Україна геніальних поетів, зажило українське слово шани й визнання серед народів — близьких і далеких».
Учитель. Любов до рідної мови починається ще з колиски, маминої пісні, в якій материнська любов і ласка, світ добра і краси.
          Учні читають вірш Івана Багряного «Рідна мова».
Учитель. Колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує. Наші учні дуже люблять свою школу, яка стала для них другою домівкою, а тому дівчатка заспівають колискову
для рідної школи.
           Пісня «Колискова школі» (муз. і сл. О. Лобової).
Учитель. Мова — це й такі перлини народної творчості, як прислів'я, приказки,
загадки, лічилки, скоромовки, казки і жарти.
 
Проведення конкурсів.
1-й конкурс «Народ скаже — як зав'яже».
— Хто назве найбільше прислів'їв і приказок про слово, мову.
-       Слово до слова — зложиться мова.
-       Птицю пізнають по пір'ю, а людину — по мові.
-       Слово може врятувати людину, слово може і вбити.
-       Ласкаве слово, що весняний день.
-       Гостре словечко коле сердечко.
-       Не кидай слова на вітер.
-       Удар забувають, а слово пам'ятається.
-       Бережи хліб на обід, а слово на відповідь.
-       Слово — не горобець, вилетить — не піймаєш.
-       Дав слово — дотримай його.
-       У кого рідна мова, в того й душа здорова.
-       Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.
-       На словах медок, а на серці льодок.
-       Добре слово краще від найбільшого багатства.
-       Хороше слово серцю любе.
-       Де багато слів, там мало мудрості.
-       Слово без діла нічого не варте.
-        
2-й конкурс «Весела скоромовка».
       Переможцем цього конкурсу стане той, хто найкраще повторить скоромовку: «Всіх скоромовок не перескоромовиш, не перевискоромовиш».
 
3-й конкурс «Загадки-акровірші».
Блакитні квіти, як джерельця,
А кожна по п'ять пелюсток.
 Розлогі хрещаті стебельця
Відразу з кількох гілочок.
 І взимку він теж зеленіє.
Народ його любить завжди.
От хто ж відгадати воліє?
(Барвінок)
Ключ загадки скраю знайти?
Двох ворон і галок трьох
Охопив переполох —
Щось сипнуло з неба, мов горох.
(Дощ.)
Розкривають очі квіти:
 «Ой, що діється на світі!»
Сонце встало, припікає,
А з трави краса зникає.
(Роса.)
Хвалить його кожен,
Любить його кожен.
 І дня ми прожити
Без нього не можем.
(Хліб.)
Пахнуть свіжістю поля,
 Лоскотать маска рілля,
Угрузає в землю ніж,
Горне борозну леміш.
(Плуг.)
Учитель. Наш народ любить жартувати. Якою б засмученою чи стомленою не
була людина, почувши дотепний жарт, — по­сміхається.
 
4-й конкурс «Усмішки».
                                                        Викрутився
Учитель у класі Питає Миколу:
      Чому ти два дні
Не приходив до школи?
      Та я позавчора Ішов через річку,
Крізь лід провалився
В холодну водичку.
Весь день після того
Лежав і хворів,
А мама аж двох
Привела лікарів.
Так то ж позавчора.
А де був учора?
А вчора якраз
Біля вашого двору,
 До школи йдучи,
Я з лікарем стрівся.
 Ну, думаю, вчитель наш
Теж провалився!
(Грицько Бойко)
                                   Одиниця
Батько глянув у щоденник
І питає сина: «Грицю,
Це ж за що тобі учитель
Вліпив одиницю?»
Гриць знітився і промимрив
Так, що ледве чути:
«Та... та я... не міг сьогодні
Кореня добути».
«Ой лелечко! Чи ви чули? —
Обурилась мати. —
Вже дитину заставляють
Коріння тягати!»
(С. Сокирко)
                                             Який час...
      Я миюся,
Ти миєшся...
Який це час, Федоте?
      Ну, раз ми з вами миємось —
Виходить, що субота.
(Б. Слюсар)
Учитель.
Люблю тебе, моя батьківська мово!
Ти відкриття для багатьох із нас.
Народнії пісні схвилюють серце,
Твій влучний гумор з гірким перцем,
Ти лагідна, неначе колискова,
Коли потрібно, ти — як сполох, мово!
 
               «Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям
своїм переповни. Ти, саме ти — і ніхто інший! Це від тебе, саме від тебе залежить,
чи джерело рідної мови замутиться в твоїй душі, а чи потужно і вільно дихатиме! Океаном дихатиме!» (І. Драч)
Учень.
Мова, наша мова —
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Нею кличе літо.
В ній криваві рими
И сльози «Заповіту».
Я без тебе, мово, —
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
(Ю. Рибчинський)

Учениця.
Мово! Ти даєш поету дужі крила,
Що підносять правду в вишину,
Вченому ти лагідно відкрила
 Мудрості людської глибину.
І тобі рости й не в'януть зроду,
 Квітувать в поемах і віршах
Бо в тобі великого народу
Ніжна і замріяна душа.
                                      (В. Симоненко)
Учень.
Батько мені каже:
      З книгою дружи,
Рідну мову, синку,
 Завжди бережи.
Мову ту, що люди
Рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи,
 Синку, не забудь.
Рідне слово — пісню,
 Завжди серцем чуй,
Як вітчизну й матір,
 їх люби, шануй.
(В. Верба)
 
               «Мову чудову дав нам народ. Дав цю мову і наказав пильно, свято оберігати її чистоту» (П. Тичина).
 
Учениця.
 Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе свої живим життям.
                                  (М. Рильський)
 
               Дорогі діти! Любіть рідну мову, вивчайте її, боріться за красу, правильність і багатство мови. Не соромтесь рідного слова, хай воно гордо злітає з ваших уст.
Учень.
Не цурайтесь, люди, мови,
Не цурайтесь роду.
Як загасне рідне слово —
Не буде народу.
                   (Т. Шевченко)
Учениця.

Розвивайся, звеселяйся,

Моя рідна мово,

У барвінки зодягайся,

Моє щире слово.

Колосися житом в полі,

Піснею в оселі,

Щоб зростали наші діти

Мудрі і веселі.

Щоб на все життя з тобою

Ми запам'ятали,

Як з колиски дорогої

Мовоньку кохали.

(Л. Забашта)
         — Завершується наше свято, але любов до рідної мови, до України залишається в наших серцях.
         Сподіваємось, що ви відчули, який то неоціненний скарб — наша мова. Її потрібно не лише любити, а й берегти.
Учень.
Нас далеко чути, нас далеко видно,
Дмуть вітри історії в наші паруси.
Розвивайся далі, мово наша рідна,
І про нас нащадкам вістку донеси.
Учениця.
Лети, наша мово прекрасна, над світом:
У казці, у пісні, у прозі й віршах!
З любов'ю і щирим весняним привітом
Лишайся у добрих і щирих серцях!
 

     Звучить пісня «Рідна мова» (сл. Ю. Косинської, муз. А. Мигай).

Немає коментарів:

Дописати коментар