вівторок, 3 січня 2017 р.

Поширення добра у світі

Поширення добра у світі
Бесіда-роздум
Мета: розвивати у дітей уяву, фантазію та творчі здібності; розширити знан­ня учнів про життя Святого Миколая та на його прикладі виховувати у дітей доброту, чуйність, гуманність та милосердя.
Обладнання: роздавальний матеріал; плакати; торбинка; сердечка; ілюстра­ції до оповідання «Юнак і морські зірки».
                                                                       Хід уроку
I.       ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Мотиваційний етап
-  Діти! Послухайте легенду, що допоможе визначити тему сьогоднішнього заходу.
         Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Невесело було їй жити на світі без подруги. Ось і звернулася вона до свого батька, щоб допоміг їй вибрати подругу на все життя. Одного ранку привів він Любов на призначене місце й показав п'ять прекрасних дівчат, яких звали Краса, Радість, Удача, Печаль і Доброта. Але вибрати можна лише одну. Спочатку Любов розгубилася, не знала, кого ви­брати. Потім підійшла ближче, подивилася в очі кожній і простягла руку Доброті.
     Як ви вважаєте, діти, чому Любов вибрала Доброту? (Відпо­віді дітей.)
II.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ ЗАХОДУ
Отже, тема нашого заходу «Поширення добра у світі». Вимовте слово «зло», «добро».
Чи відчуваєте різницю у вимові?
Слово «добро» вимовляється, ніби співається, а «зло» із си­чанням, стисло. Наша мова влучно назвала погані, лихі вчинки, думки злом, а хороші, приємні добром.
III.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
- Які відчуття викликають слова «добро», «зло»? (Діти вибірково називають.)
Добро
Зло
Щастя
Смуток
Усмішка
Сльози
Радість
Горе
 
-     Які кольори ви використали б, щоб намалювати добро і зло? (Відповіді дітей.)
Добро це щастя для усіх людей. Якщо людина робить добро іншій людині, то від цього приємно їм обом. Люди кажуть: «З доб­рим добре». З доброю людиною приємно спілкуватися, усі люди її поважають. А злу людину часто ненавидять, з нею нікому не цікаво.
Діти, спробуйте за допомогою міміки та жестів показати, яка на вигляд добра людина, а яка зла.
IV. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕМИ ЗАХОДУ
1. Емоційне налаштування
    -  Мудрі люди кажуть, якщо в дитинстві людина не допоможе пташенятку, що випало з гніздечка, і пройде повз нього, то й в зрілому віці така людина буде глухою до чужого болю. Ось чому, мої маленькі друзі, необхідно вам розбуджувати у своїх сер­цях доброту, чуйність, милосердя і готовність своєчасно допомагати тим, хто потрапив у біду. А прикладом у цьому хай вам стане Святий Миколай.
2.  Розповідь про Святого Миколая
Не випадково про доброту людську, про милосердя, про необ­хідність допомагати бідним, слабким і знедоленим, про те, що і до братів наших менших потрібно ставитися з добротою, ми говоримо саме сьогодні. Адже сьогодні День Святого Миколая, який є симво­лом доброти і милосердя.
Із підручників, книг, розповідей бабусь, учителів ви дізнавалися про життя Святого Миколая. Яким ви його уявляли у дитинстві?
3-й учень. Про Святого Миколая пишуть, що він народився у Малій Азії. Його батьки мали працьовиті руки, добрі серця. На жаль, вони рано померли, але залишили маленькому Миколі вели­ку спадщину і священну заповідь: «Коли робиш комусь добро, то нікому про це не хвались».
2-й учень. Хочу доповнити. Малий сирота багато допомагав знедоленим дітям, людям та тваринам, яких спіткало лихо, робив дітям подарунки, але таким чином, щоб ніхто і не знав, від кого вони... Так він роздав свою спадщину і залишився бідним.
3-й учень. А я чув, що Миколай жив під опікою свої дядька. Рано став учнем Ісуса Христа. Вивчився, став священиком, а зго­дом єпископом у Мірах Лікійських.
4-й учень. Я уявляю собі доброго, щедрого хлопчика, потім він вивчився і став єпископом.
-                  А за що люди шанували Миколая, зверталися до нього по допомогу?
5-й учень. Все своє земне життя Миколай виконував священ­ну заповідь батьків безкорисно допомагав всім, хто потрапляв у біду. За це його обожнювали хворі люди, моряки. Люди звали його Спасителем і Чудотворцем.
6-й учень. А ще пишуть, що кожного ранку зі сходом сонця Миколай звертався до Бога з молитвами про допомогу потерпілим. І Бог давав дедалі більше сили цілющої Миколаю для рятування людей.
7-й учень. Слава про Миколая як народного цілителя, рятів­ника і заступника облетіла весь світ. І понині його небесна сила до­помагає тим, хто звертається до нього з молитвою врятувати життя собі або своїм рідним.
Д і д у х. Як же Всевишній відзначив добрі справи Миколая? І як люди вшановують пам'ять про нього?
8-й учень. Після смерті Миколая Всевишній зарахував його до ліку Святих, зробив його своїм заступником. Він уважається по­кровителем усіх земних вод, де він рятує людей у час негоди. Він покровитель дітей, хліборобів, тваринників.
9-й учень. Художники пишуть з нього ікони.
10-й учень. На його честь будують храми, церкви.
11-й учень. Двічі на рік на його честь проводять свята. Це 19 грудня і 22 травня.
3. Спогади дитинства
-  Усі ми хочемо щасливо прожити своє життя, щоб навколо панували добро, доброзичливість і взаємодопомога, співчут­тя та милосердя, повага та взаєморозуміння, любов і вірність; чес­ність і справедливість, щирість і послух, щедрість і скромність, радість і лагідність, терпіння і мудрість.
       Поняття про добро і зло закладаються ще в дитячому віці. Згадаймо своє дитинство. У кожного з нас свої спогади, свої кар­тини, що постають в уяві при словах «згадаймо дитинство». Один згадує якусь подію, що назавжди запам'яталась, інший — місце, де доводилося побувати в дитинстві, ще один — рідну домівку або батьків, друзів, хтось — найсильніші враження від кінофільму чи книги.
        І коли вже сьогодні ми говоримо про доброту і підлість людської душі, я хочу прочитати вам вірш, що став для мене спогадом дитинства, тим спогадом, що вимірював добро і зло.
Читання оповідання «Юнак і морські зірки»
         Якось на світанку чоловік ішов берегом моря й побачив юнака, який підбирав на піску морських зірок і кидав їх у воду. Чоловік запитав, навіщо він це робить. Юнак відповів, що зірки можуть за­сохнути й померти під променями гарячого сонця.
     Але ж узбережжя тягнеться на багато миль, а морських зірок мільйони. Яка користь у твоїх зусиллях? — запитав чоловік.  '
    Юнак подивився на морську зірку, яку тримав у руках, кинув її в море й тихо промовив:
     Користь є для цієї морської зірки.
Запитання
Що спонукало юнака кидати у воду морських зірок? (Відпо­віді дітей.)
     Погодилися б ви чи заперечили б слова: «Усім однаково не допоможеш, а якщо допоможеш кільком, то це нічого не змінить у житті інших, тому що завжди буде багато нещасних і нужденних » ? (Відповіді дітей.)
-  Напевне, потрібно менше говорити про добро, а про­сто проявляти милосердя до тих, хто потребує підтримки. У цей нелегкий час багато людей звертаються до Святого Миколая з мо­литвою допомогти рідній Україні.
*  Завдання-гра «Знайди пару»


Роби добро...
На зло завжди...
Будь прикладом...
І все, що чините, робіть від душі...
Завжди люби й поважай...
Стався до людей так...
як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.
своїх батьків.
відповідай добром.
немов Господові, а не людям.
остерігайся зла!
для інших людей.


-                 Добрий учинок — це найкращий слід на Землі, що може залишити після себе людина. В українців була гарна традиція називати іменами людей те, що вони доброго зробили для громади. Наприклад: Василева криниця — зрозуміло, що її викопав і споря­див Василь — невідомий нам, але добре знаний серед односельців, шанований ними ґазда.

Так людська пам'ять увіковічнила добрий учинок людини: Сте­панів сад, Михайлова дорога, Іванів луг

Людей, які допомагають будувати школи, лікарні, сприяють у видавництві книжок, допомагають хворим, немічним і обездоленим людям називають меценатами, доброчинцями та спонсо­рами.

-      Діти, що означає поширювати добро? (Відповіді дітей.)

        Поширювати добро означає робити добрі справи, говорити ото­чуючим гарні й світлі слова.

Дослідження

Котилася торба

З великого горба.

 Потрібно, діти, взнати,

Що в тій торбі може лежати.

Діти на дотик дізнаються, що лежить у торбі.

— Так, сердечко, воно є і в добрих, і в злих людей. Тільки воно у них різне. Відшукайте у допоміжному конверті маленькі сердечка і запишіть у них ті зернини, які ви хочете, щоб розквітли у вашому серденьку розкішною квіткою.

                             Діти обмінюються маленькими сердечками.

-      Нехай ці сердечка творять лише добрі справи!

Нехай добро панує на Землі.

Нехай добро приваблює усіх.

Хай доброта повсюди проростає,

А зло хай в'яне та зникає.

V. ПІДСУМОК ЗАХОДУ

-  Діти, на завершення нашої плідної праці заспіваємо пісеньку «Доброта». Я співатиму рядочок, а ви розпізнавайте, якщо це доброта, плескайте в долоньки і заспівайте «Це доброта». У при­співі співаєте тільки слово «доброта».

ДОБРОТА

Матінку завжди люби, поважай.

Це доброта.

Друзів ніколи в біді не залишай.

Це доброта.

Немічним завжди ти руку подай.

 Це доброта.

Бідним  добром від душі помагай.

Це доброти.

  Доброта Найкращий лікар.

Доброта Як сонце, світить.

Доброта Розтопить лід і навіть кригу.

-                     Творіть усім добро і світ стане добрішим. Найголовніше ви зрозуміли, що служити Святому Мико­лаїв,— це оберігати природу рідного краю і робити добро людям.

Немає коментарів:

Дописати коментар