понеділок, 26 грудня 2016 р.

Уроки

Природознавство 1 клас
Тема. З чого виготовляють папір? Чому малює твій олівець?
Мета: дати учням уявлення про виготовлення паперу; ознайомити з історією ви­готовлення олівця; розширювати уявлення про виробництво
кераміки, чавуну, сталі; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці.

                                                            ХІД УРОКУ

I.       Організаційний момент
1.  Вправа «Погода»

Яка зараз пора року?
Який місяць?
Яке число?
Тепло чи холодно надворі?
Який стан неба?
Яка температура повітря?
Чи були сьогодні протягом дня опади?
II.      Повідомлення теми і мети уроку
           Сьогодні на уроці ми повторимо, з чого людина виробляє по­суд, і дізнаємося, як виготовляють папір, скільки років виповни­лося звичайному олівцю.
III. Вивчення нового матеріалу
1       Бесіда
- Хто виготовляє ці предмети? (Ці предмети зроблені руками людини.)
- З чого людина робить все те, що нас оточує? (З природних ма­теріалів)
- Для того щоб дізнатися, що, з чого і як людина це робить, ви­рушимо до Країни майстрів.
2       Подорож у  місто книговидавців
1) Розповідь учителя.
      Папір винайшли в Китаї. Китайці виготовляли його з розмо­чених рослинних волокон. До Європи папір потрапив у 1000­1100 рр. н. е. Виявилось, що його можна виготовляти з дерева, ган­чірок і навіть... зі старого паперу — макулатури. Отже, папір можна використовувати двічі!
-       - Як саме виготовляють папір у наші дні?
        Складно повірити, що білий аркуш паперу зроблений з ялини, осики і берези. Електричними пилами пиляють дерева. Трактори-лісовози везуть колоди (деревину) на лісопильний завод.
       Папір виготовляють на паперових фабриках.
       На фабриці машини здирають із колод кору, рубають на тріски рубильними машинами, тріски варять у котлах заввишки з трипо­верховий будинок, додають кислоту. Утворюється дерев'яна каша, що називають целюлозою. Целюлозу отримують із лісових порід: здебільшого з ялини, сосни і берези, але використовують також ев­каліпт, тополю, каштан та інші дерева.
           Потім цю кашу виливають у спеціальну машину на дротяну сіт­ку. Сітка рухається, вода стікає, а волокна деревини залишаються.
їх віджимають, розгладжують спеціальними валиками — і утво­рюється широкий цупкий аркуш паперу, який скручують у рулони або ріжуть на аркуші й везуть до друкарні.
            У друкарні друкують книги. За допомогою розумних машин (лі­нотип) набирають текст, на інших машинах друкують малюнки. У машини закладають папір, заливають фарбу і друкують аркуші книги. Потім виготовляють обкладинку і палітурку — ось книга й готова. Так само виготовляють зошити.
            Так, від машини до машини, дерево перетворюється на білий і чистий папір.
2)      А чи знаєте ви?..
              Для виготовлення 1 тонни паперу потрібно 5,6 м3 деревини. Якщо врахувати, що середній об'єм однієї колоди (дерева) — 0,33 м3, то для виробництва 1 тонни паперу потрібно 17 дерев. З 1 тонни паперу можна виготовити приблизно ЗО тисяч звичайних учнівських зошитів
3)      Складання «ланцюжка».
            Складіть «ланцюжок: як із дерева утворити зошит? Дерево  деревина  папір  книга
       Існують різні види паперу. Де його використовують?
4)      Демонстрування колекції різних видів паперу.
      Для чого використовують папір?
           Чи легко отримати папір? Як потрібно ставитися до наших зошитів, підручників, адже все це — зрубані дерева? Щоб вирос­тити доросле дерево, потрібно не менше ніж 60 років.
                   З дерева також виготовляють меблі, посуд, іграшки. (Демон­стрування виробів із деревини.)
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
     1. Робота в парах
      Складіть ланцюжки з картинок. Визначте, чого бракує.
Завдання: розподілити всі предмети на групи так, щоб у кожній
усі речі були зроблені з одного матеріалу. Діти відбирають предмети:
з глини (ваза, горщик, цеглина, глиняна іграшка-свистулька);
з шерсті (светр, рукавички, шкарпетки, шарф);
з металу (ложка, миска, кухоль, ножиці, металевий конструк­тор);
з деревини (лінійка, дерев'яна ложка, матрьошка, зошит).
      Поговоримо про кожну групу предметів окремо.
1)      Шерсть (розглядання групи предметів із шерсті).
      Ми визначили, що ці речі виготовлені з шерсті. Звідки отри­мують шерсть?
Учитель демонструє малюнки.
      Розгляньте малюнки. Як саме виготовляють шерстяні речі?
Стрижка овець;
виготовлення вовняної пряжі, змотування на бобіни;
виготовлення вовняного полотна;
нанесення малюнка на тканину;
виготовлення за викрійками деталей одягу.
      Що нового ви дізналися про виготовлення шерстяних виро­бів?
      Як виготовили цей шарфик? Як отримали різні кольори?
2)      Дерево (розглядання групи предметів із дерева).
      Зрозуміло, що лінійка, підставка зроблені з дерева. А як зо­шит опинився у цій групі?
      Звідки виникли наші підручники?
3)      Глина (розглядання групи предметів із глини).
      Здавна з глини виготовляли посуд і ось такі чудові іграшки. (Демонстрація іграшок.)
4)      Метал (розглядання групи предметів з металу).
      В останній групі у нас опинилися предмети, виготовлені з ме­талу.
      Звідки береться залізо?
      Отже, ми ознайомилися з деякими матеріалами, з яких лю­дина може виготовити необхідні їй предмети.
4 Робота над загадкою
Він не водиться з вогнем. Ріст втрачає день за днем. Багато працює. А ми Щоразу знімаємо стружку З неповинної голови. (Олівець)
      Що таке олівець? З'ясуємо за допомогою тлумачного слов­ника.
Простий олівець — це письмове приладдя, зроблене з дерев'яної палички зі стрижнем з суміші глинистої маси й графіта.
5       Розповідь учителя «Чому малює твій олівець?»
1)      3 чого зроблений олівець.
      Дерев'яна «сорочка» і графітовий стрижень — що може бути простіше? Але це тільки на перший погляд. Потрібно докласти зу­силь, щоб стрижень не ламався, залишав чіткий, чистий слід, легко заточувався. Якість стрижня найбільше залежить від розмірів час­ток графіту: чим вони менші, тим слід на папері чіткіший. Тому графіт розламують на спеціальних млинах десятки разів, поки він не стане тонший ніж косметична пудра. Графітове борошно змішу­ють із глиною і водою. Чим більше глини, тим твердішим є олівець, більше графіту — м'якший грифель. Потім масу дроблять молотом, нагрівають до 1000 °С, пропускають через формувальний прес, отри­муючи тонкі липкі вірьовки. їх розпрямляють, розрізають, сушать і кладуть у піч для випалення.
Для «сорочки» олівця найкраще придатний кедр або сосна. Дерев'яні заготівки розрізають навпіл завдовжки і вирізують ка­навку для грифеля. Обидві половинки з грифелем потім склеюють. Дощечки розрізають на олівці, їх зовнішню сторону полірують.
2)      Цікаво знати!
      Сучасним олівцям не більше ніж 200 років. Приблизно 500 років тому в шахтах міста Камберленд в Англії був виявлений гра­фіт. Уважають, що саме тоді почали виготовляти графітові олівці, виготовлені з суміші графіту і деяких сортів глини та обпалені в печі. Цю технологію застосовують і сьогодні.
Сьогодні виготовляють понад 300 видів олівців для різних видів діяльності. Можна придбати прості олівці різної твердості або за­мовити олівці 72 кольорів!
Існують олівці для нанесення написів на склі, тканині, цело­фані, пластмасі й кіноплівці. Існують олівці, що використовують у будівництві, — вони залишають слід на поверхні, що зберігається на відкритому повітрі впродовж декількох років!
Фізкультхвилинка
6       Розв'язування логічних завдань «Що зайве? Чому?»
Кленовий лист, дубовий лист, березовий лист, аркуш паперу. Шафа, стіл, виделка, книга. Автомобіль, ножиці, ніж, олівець. Олівець, книга, блокнот, зошит.
V. Підсумок уроку
Які предмети в нашому класі виготовлені з металу, дере­вини?
Для виготовлення різних речей людина використовує, зде­більшого, наявні в природі матеріали. Але їх запас небезмежний. Тому людина повинна дбайливо ставитися до природних багатств.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар