Мати – берегиня роду
Мета. Ознайомлення з
народною творчістю, кращими творами літературного мистецтва,присвяченими материнству, сім'ї.
Обладнання. Рушники, квіти,
столи, прикрашені вишитими серветками, на чільному місці портрет жінки з немовлям.
У кімнаті також плакати з висловлюванням видатних людей про матір.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Мати... Це перше слово, яке з радісною усмішкою
вимовляє дитина. Мама —це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини
страждання і горя. Матерів мільйони і кожна несе в собі любов. Жінки усіх рас —
сестри одна одній. Вони особливо прекрасні, коли підносять дитину до грудей.
Кожен скаже: «Найкраща мама — моя мама», бо безмежна її ніжність. Хто б вона не
була, де б не жила... Якби, стільки доброти, скільки випромінює серце матері,
випромінювалось би на всіх оточуючих, зло загинуло б. Саме їм, найріднішим,
найдорожчим присвячуємо цей захід.
1-й учень.
Стежина до маминої хати в'єтеся через
город. Усе тут до болю знайоме: он дбайливо висаджені кущики квасолі, а між
ними поважно розплелося гарбузове гудиння, на видолинку буяє морква, сизіє
тугими голівками капуста, густими листочками пішли у ріст буряки, антенять
стрілки кропу, тендітять покрапини
маку-самосію, і немов сторожа, гордо вартують на окраїнах городу бур'яни.
2-й учень.
Усе довкола живе неньчиною присутністю.
Ось і сапа залишена нею, онде — грабельки, певно, ще тільки закінчила працю і
пішла припорати хатнє господарство. Крізь прочинене вікно доноситься тиха
мелодія, яка, знаю, завше бентежила її чутливу душу.
(У виконанні учнів звучить «Пісня про рушник» на сл. А. Малишка.)
У цей час ведуча звертається до присутніх і називає прізвище тієї мами, яка
напередодні цю пісню назвала улюбленою, а донька чи син підходить, цілує і
дарує їй живі квіти.
3-й учень.
Колискова пісня. Скільки їх створив
народний геній, цей особливий фольклорний жанр, позначений високим поетичним
світосприйняттям, глибиною мелодійного зву-чання, багатством образів! Лагідний материн наспів всівав дитячу душу любов'ю до
людей, до природи, до всього живого. Під спів неньчиної пісні виростали поети і
композитори, хлібороби й захисники рідної землі, філософи та мудреці...
(Звучить колискова пісня у виконанні мами).
4-й учень.
Вслухаюся в поетичні образи колискових, і
уявляю немовлятко... Дрімота-сон ходить біля вікон, заглядає у шибки, а там, на
воротях, стоїть кіт у червоних чоботях...
А над усіма образами — величний образ
жінки-матері, ніжне серце якої переповнене безмежною любов’ю до дитини.
(Учениця декламує «Колискову» Лесі Українки).
5-й учень.
Споконвіку у народі існував звичай:
колиску, що вийшла з ужитку, ніколи не викидали, а берегли доти, доки люди жили
в оселі. А з якого дерева робили їх? Із клена, калини або ясена, щоб діти були
дужими та співучими.
6-й учень.
Калина,
верба, тополя, мальви... Одвічні
символи, якими опредметнювалося найсвященніше, найдорожче, найсокровенніше — любов до рідної землі, до
свого народу. Не було села, а в ньому хати, де б не палахкотіли під вікнами мальви — ці незрадливі обереги нашої
духовної спадщини. Всім, хто вирушав у далеку дорогу,
вони
нагадували — там земля мила, де мати народила.
(Виконується пісня «Калина»).
7-й учень.
Яка мати не співала цих легких як сон
пісень над колискою дорогих дітей своїх? І мовби продовження цього — уривок з
листа О. Довженка до неньки: «Я дуже щасливий мамо, що Ви в мене є десь, що Ви
живі, що у Вас ще ясна пам'ять і ви співаєте з внуком «Соловушка». Дай Вам Бог
здоров'я ще поспівати довше, щоб осталась пам'ять про Вас у онуках на все
життя...».
(Звучать
українські народні пісні в родинному виконанні (співають бабуся, мамо, тато,
діти).
Ведучі підходять до родин і вручають їм
пам’ятні подарунки,
8-й учень.
Віки мужності і звитяги, віки з шаблею в
боях і за плугом, віки мук на невільницьких торговцях трьох материків і віки
боротьби проти ^татарських, турецьких та інших орд, віки надії, віки журби,
віки жіночого чекання і дівочої вірності — все увібрала народна пісня.
(Звучить українська народна пісня).
9-й учень.
Мамо, дивлюся у теплі неньчині очі, в яких,
здається, одсвічує вся блакить рідної землі. І запитую: «А що означає
«Берегиня»? «Берегиня», любий мій синочку, — відказує вона, — це, наша
оселя. Усе, що в ній є, що ми нажили, що приберегли од своїх батьків та
дідусів, чим збагатилася й освітилася — хатнім пожитком, дітьми, піснею,
злагодою чи суперечкою, добрим словом, спогадом у цій хаті — все це і є
Берегиня.
Звучить
українська пісня «Смерекова хата», яку також напередодні замовили мами. Учениця
декламує вірш В. Симоненка «Матері». А тим часом дівчатка в українському одязі
підносять до столиків улюблені страви мам, які самі приготували. Вареники з
сиром, картоплею, капустою, гарбузова каша, голубці, пироги, тістечка та ін.
Лунає
народний гумор, проводяться народні ігри «Хто швидше з’їсть вареники», «Смішні вареники», «Зайчик-чибирайчик»,
щоб не перервалася пісня. В ірах беруть участь діти разом з батьками.
Переможцям вручаються призи. Упродовж заходу прозвучали улюблені пісні всіх
мам. .
(Захід закінчується поезією М. Сингаївського «Мати».)
Немає коментарів:
Дописати коментар